A început vaccinarea anti-COVID cu a treia doză în rândul cadrelor medicale

Astăzi, 28.09.2021, Centrul de Vaccinare din incinta S.J.U. Buzău și-a reluat activitatea. A început vaccinarea cadrelor medicale cu doza 3 a vaccinului, dar se pot vaccina și cadre medicale care nu s-au imunizat până acum cu nicio doză de vaccin. Până la ora 1400, 55 de cadre medicale s-au vaccinat cu doza a treia de ser Pfizer și două cadre medicale, cu prima doză de vaccin.

Printre medicii care s-au vaccinat cu a treia doză de vaccin se numără dr. Năstase Florin, medic în cadrul secţiei A.T.I., dr. Zoican Adrian, şeful secţiei U.P.U-SMURD, dr. Hanna Rouhi, medic U.P.U-SMURD, dr. Ciochină Iurie,  medic urolog, asistente medicale din spital dar și personal Tesa.

Coordonatorul Centrului de Vaccinare este dr. Meleru Andreea, medic de medicina muncii în cadrul S.J.U. Buzău, alături de dr. Băjenaru Simona, medic alergolog.

Referitor la imunizarea cu doza a treia a vaccinului, şeful secţiei U.P.U.-SMURD, dr. Adrian Zoican: „Consider că este un lucru necesar, e un lucru care trebuie făcut de toată lumea, vaccinarea reprezintă principala armă împotriva covidului.”

Compartiment Relaţii Publice,

A început vaccinarea anti-COVID cu a treia doză în rândul cadrelor medicale