Lupta pentru viață !

iul
Lupta pentru viață ! ~ Curs de formare gratuit pentru medici şi asistenți medicali, curs derulat prin Proiectul POCU/91/2/8/109152

Traversăm o perioadă dificilă din punct de vedere medical, în care cu toţii luptăm pentru a învinge această pandemie, prin limitarea răspândirii noului tip de coronavirus. Cu toate acestea, medicii şi asistenţii medicali din Spitalul Judeţean de Urgenţă Buzău continuă să se înscrie la cursuri de formare profesională.

Spitalul Clinic de Urgenţă Bucureşti derulează în parteneriat cu Asociaţia Partnet - Parteneriat pentru Dezvoltare Durabilă, proiectul „LUPTA PENTRU VIAŢĂ” - Îmbunătăţirea competenţelor personalului medical din serviciile de urgenţă în domeniile: boli cardiovasculare, cancer, diabet zaharat şi boli endocrine, cu scopul implementării şi finalizării proiectului POCU/91/4/8/0/109152. Acest curs se derulează în cele 8 regiuni de dezvoltare, printre care și Buzăul.

Astăzi, 24.07.2020, la Spitalul Judeţean de Urgenţă Buzău are loc cursul de informare condus de medicul Anca Rîcu, medic ginecolog la Spitalul Pantelimon. S-au înscris 53 de participanţi, atât medici cât şi asistenţi medicali din specialităţile mai sus menţionate. Pentru respectarea distanţării fizice, participanţii au fost împărţiţi pe grupe. Prin acest curs se urmăreşte informarea şi înscrierea ulterioară a participanţilor, în mod gratuit, la cursuri creditate cu puncte EMC.

În cadrul proiectului se vor derula inclusiv simulări clinice pentru medici, acestea fiind complementare cursurilor de formare. În plus, atât medicii cât şi asistenţii medicali au posibilitatea de a fi selectaţi pentru schimbul de bune practici organizat în Italia, cu o durată de 7 zile, cu scopul de a-şi dezvolta abilităţile şi competenţele în domeniul în care activează, precum şi însuşirea practicilor medicale europene în vederea adaptării acestora la realităţile din România.

Lupta pentru viață !Curs de formare gratuit pentru medici şi asistenți medicali, curs derulat prin Proiectul POCU/91/2/8/109152

Distribuiți