Spitalul Judeţean de Urgenţă Buzău este o unitate sanitară cu paturi, de utilitate publică cu personalitate juridică, subordonată Consiliului Judeţean Buzău, proprietate publică, care asigură servicii medicale, (preventive, curative și de recuperare) funcţionând pe principiile prevăzute în Legea nr. 95/2006 cu modificările și completările ulterioare.

Sarcina prioritară a Spitalului o reprezintă asigurarea asistenţei medicale de specialitate (spitalicească și ambulatorie). Înfiinţat în scopul de a asigura servicii medicale de specialitate, spitalul are în structura sa secţii distincte pentru tratamentul și îngrijirea bolnavilor cu afecţiuni clinice. Secţiile pot funcţiona în regim de spitalizare continuă sau de zi, pentru pacienţi acuţi și cronici, asigurând condiţii de investigaţii medicale, tratament, cazare, igienă, alimentaţie și de prevenire a infecţiilor nozocomiale, conform normelor aprobate prin ordin al ministrului sănătăţii publice.

Prin Ordinul 603 din 29 septembrie 2016, emis de Autoritatea Națională de Management al Calității în Sănătate (ANMCS), Spitalul Judeţean de Urgenţă Buzău este încadrat în categoria „Nivel acreditat" pentru primul ciclu de acreditare (2011-2016), având un procent de îndeplinire a referințelor de 77,96% (Certificat de Acreditare 369/02.08.2016 și anexă, cu valabilitate până la 01.08.2021).

Pentru cel de al II-lea ciclu de acreditare (2016-2021), unitatea medicală se află în proces de acreditare, fiind programată pentru evaluare în trimestrul I - 2021.

Sediul principal

Secţii exterioare

Maternitatea SJU Buzău

Maternitate

Pavilion Secția Pneumologie SJU Buzău

Pavilion Secția Pneumologie

Pavilion Secția Boli infecțoase SJU Buzău

Pavilion Secția Boli infecțoase

Pavilion Compartiment Dermato-Venerologie SJU Buzău

Pavilion Compartiment Dermato‑Venerologie

Pavilion Secția Oncologie SJU Buzău

Pavilion Secția Oncologie

Secții cu medici de gardă

• Anestezie şi Terapie Intensivă
  • Anestezie şi Terapie Intensivă - OG
  • Cardiologie
  • Chirurgie Generală
  • Imagistică-Radiologie
  • Medicală
  • Neonatologie
  • Neurologie
  • Obstetrică-Ginecologie
  • Ortopedie
  • Otorinolaringologie
  • Pediatrie
  • Pneumologie
  • Unitate Primire Urgenţe SMURD

Din sufletPromovare donare

Sângele tău poate salva o viaţă!
Sângele tuturor poate salva viaţa ta!

Donare de sânge

Depinde de tine să salvezi o viaţă!
Poţi salva o viaţă și atunci când donezi!

Transplant de organe

Dezinfectare mâiniCampania M.S. „Mâini curate în spitale”

Dezinfectează-ți mâinile, salvezi o viață!