La U.P.U. a S.J.U. Buzău au sosit 600 de teste rapide pentru depistarea COVID-19

Vă anunțăm că la U.P.U. a Spitalului Județean de Urgență Buzău au ajuns 600 de teste rapide pentru depistarea COVID-19, dintre cele 43.000 de teste oferite de Ministerul Sănătății. În paralel, S.J.U. Buzău a achiziționat 300 de teste rapide, fiind în licitație pentru achiziționarea a până la 5000 de teste. Testele rapide antigen sunt destinate pacienților care prezintă simptomatologie medie și gravă, cu prioritate cei care vor fi internați în spital. Menționăm că dacă testul iese pozitiv la un pacient, acel pacient va fi testat si prin procedura RT-PCR, care certifică pozitivarea prin buletinul de analiză. Rezultatul acestui tip de test iese în 10-20 de minunte iar gradul de acuratețe este de peste 90%.

Compartiment Relații Publice,