Informare despre lucrările de amenajare pentru pacienți și aparținători

Având în vedere contextul epidemiologic  actual, conducerea Spitalului Județean de Urgență Buzău a demarat o serie de lucrări de amenajare pentru pacienții și aparținătorii care ajung la spital. Pe lângă cele 4 containere existente, s-au mai achiziționat 6 containere pentru pacienții suspecți de COVID-19. Două dintre acestea au sosit astăzi, urmând ca celelalte patru să fie aduse până vineri. Pentru un minimum de confort, aceste containere sunt dotate cu aparate de aer condiționat și grupuri sanitare. De asemenea, a fost amenajat un spațiu acoperit pentru triajul pacienților. La intrarea în Ambulatoriul de Specialitate au fost montate două corturi pentru pacienții și aparținătorii care aşteaptă să intre la consultaţii.

Spitalul Județean de Urgență Buzău se află printre primele spitale din țară care a început aceste lucrări de amenajare, venind în sprijinul atât al pacienţilor cât şi al aparţinătorilor. Aceste măsuri au fost luate, ca urmare a intrării în sezonul rece.

Informare despre lucrările de amenajare pentru pacienți și aparținători